/Türkiye’de İlk Kez Yapılan Sürücüsüz Araba Yarışı

Türkiye’de İlk Kez Yapılan Sürücüsüz Araba Yarışı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilim ve Toplum Dairesi Başkanlığı tarafından Körfez Yarış Pisti’nde bu yıl 14’üncüsü düzenlenen Alternatif Enerjili Araç Yarışları devam ediyor.

2018 yılı Alternatif Enerjili Araç Yarışları (Efficiency Challenge Electric Vehicle) yeni bir kategori ile başladı. Yarışlar kapsamında bu yıl Türkiye’de ilk defa yapılan sürücüsüz araç yarışı düzenlendi.

Araçlar 120 metrelik parkuru, yol kenarı ve sonunda bulunan engellere çarpmadan bitirmenin mücadelesini verdi. Takımlara görevlerini tamamlamak için üç çıkış hakkı verildi.

Üniversite öğrencilerinin sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde çalışmalarını teşvik etmek amacıyla bu yıl ilk defa ”Otonom Araç Kategorisi’nde”  yarış düzenlendi. Yarışa Gümüşhane Üniversitesi, Karabük Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversite’sinden oluşan 5 takım katıldı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Enerji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Abdülkadir Balıkçı, dünyada elektrikli araçların iyice yaygınlaşmaya başladığını ancak son zamanlarda otonom (sürücüsüz) araçların da yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Büyük teknoloji firmalarının otonom araçlar üzerinde çok ciddi yatırımlar yaptığını vurgulayan Balıkçı, Geleceğin araçlarının da artık otonom olacağı planlanıyor dedi.

Balıkçı sözlerine şöyle devam etti:

Biz de Türkiye olarak bu teknolojiyi yakalamak ve üniversitelerde farkındalığın sağlanması, insan kaynağını yetiştirmesine yardımcı olmak sebebiyle böyle bir yarışma yapmaya karar verdik” 

Paylaş