Tübitak Desteğiyle Uğur Böceği Yetiştiriyor

 Tübitak Desteğiyle Uğur Böceği Yetiştiriyor
Okunuyor Tübitak Desteğiyle Uğur Böceği Yetiştiriyor

Harika Ayık, 34 yaşında bir girişimci. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü mezunu olan Ayık, 14 yıllık iş tecrübesinin ardından, kendi işini kurma hayalini gerçekleştirdi ve uğur böceği üreticisi oldu. Kendi şirketini kuran Ayık; Çocukluğumdan beri üretme ve kendi işimi kurma hayalinde oldum. İş hayatı içerisinde edindiğim deneyim ve birikim ile uğur böceği üretimine adım attım dedi.

Fikrini zamanla geliştiren Ayık, “Gelin Böceği Coccinella septempunctata’nın Yapay Besinde Kitle Üretimi” adlı projesiyle TÜBİTAK’ın girişimcilik desteğine başvurdu. Eylül 2017’den beri bu katkıyı alan Ayık, proje çalışmalarına üniversite laboratuvarında devam ediyor. Yaprak bitki üzerinde uğur böceği yetiştiriciliğinin maliyeti yükselttiğini anlatan Ayık, bu projesiyle, uğur böceklerinin besin ihtiyacını karşılamak için incir kurdu, kuru meyve güvesi ve un güvesi yetiştiriyor. Doğal besin ve yapay besinin uğur böceği üzerindeki etkisini de gözlemleyen Ayık, projesinin kesin sonuçlarını 6 ay sonra almayı hedefliyor.


Türkiye’de tarla ve bahçe tarımında ana zararlılarından olan kırmızı örümcekler, yaprak pireleri, beyaz sinekler, yaprak bitleri, kabuklu bitler, unlu bitler gibi birçok mücadelede uğur böceklerinin kullanılabildiğini belirtti. Tarımın amacının sadece fazla ürün almak olmadığını, aynı zamanda da sürdürülebilir ve sağlıklı ürünler yetiştirilmesi gerektiğini aktaran Ayık,

İnsan ve hayvan sağlığının tehdit edilmesi, gıda maddelerindeki ilaç kalıntıları, çevre kirlenmesi ve yüksek ilaç maliyetleri de eklenince, kimyasal mücadeleye alternatif çevre dostu ve daha ucuz mücadele yöntemlerine geçilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu yöntemlerden en ümit verici, en çevre dostu, en ucuzu ve en sürdürülebilir olanı ise biyolojik mücadeledir dedi.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın