Satranç Oynadı, Hastalığını Yendi: Şampiyon Handenur Şahin

İstanbul’da oturan, doğuştan SMA (Spinal Müsküler Atrofi) hastası olan 21 yaşındaki Handenur Şahin , satrançla hayata yeniden bağlandı. Şahin, ”Satranç beni hayata bağlıyor, bana güç veriyor. Burası farklı bir dünya” dedi.

Doğuştan kas hastası olan Handenur Şahin, 10 yaşında kendi isteğiyle satranca başladı.  Başarıları sayesinde şu an Türkiye Satranç Birinci Ligi’nde mücadele eden Kahramanmaraş Satranç Spor Kulübü’nde oynuyor. Handenur, 15- 22 Temmuz tarihlerinde Konya’da gerçekleşen müsabakalara katılıp, takımı adına mücadele etti. Aynı zamanda Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi 3’üncü sınıf öğrencisi olan Handenur Şahin, satranca nasıl başladığını şöyle anlattı:

Niye satranç derseniz? Bunu tanımlayabilecek rasyonel bir şey yok. Çünkü tamamen benim içimden gelen bir şeydi. Ben ailemle, kuzenlerimle, evde satranç oynardım. İlla satranç oynayacağım, satranççı olacağım diye bir şey yoktu. Okulumuzda kurs vardı. 10 yaşında bir çocuk olarak o kursa gitmeyi çok istedim. Nedenini bende bilmiyorum. Ondan sonra o kursa başladım. Okulumun takımına girdim. Sonra başarılar geldi. Şimdi genç milli takımdayım, A milli takımına  doğru gidiyorum.

 

Hastalığından dolayı hiçbir zaman toplumdan soyutlanmadığını söyleyen Şahin, Hastalığımla ilgili çocukluk yaşlarımda belli bir tedavi sürecim oldu. Sonra ailem beni öyle bir yetiştirdi ki hiçbir zaman toplumdan soyutlanma gibi bir vaktim olmadı. Aileme minnettarım. Ben kendimi insanlardan farklı hissetmedim. Hiçbir çocuktan farklı olmadım dedi.

Satrancın hayatında çok önemli bir yeri olduğuna işaret eden Şahin, şunları söyledi:

Satranç sayesinde çok enteresan insanlarla karşılaşıyorsunuz. Burada herkes ailem gibi, çevremdeki insanlar gibi değil. Her çeşit insanla karşılaşıyorum. İnsanları tanıyorum. Bir keresinde metroya binmiştim. Önümdeki bir abi ‘arkada özürlü var’ demişti. Ben buna gülerek tepki verdim. Çünkü kelimeler benim için bir şey ifade etmiyor. Benim için kelimelerin hiç önemi yok.

Paylaş