Resim Yapan, Piyano Çalan Genç Şampiyon | Mete Gazoz: Yükselen Milli Okçu

 Resim Yapan, Piyano Çalan Genç Şampiyon | Mete Gazoz: Yükselen Milli Okçu
Okunuyor Resim Yapan, Piyano Çalan Genç Şampiyon | Mete Gazoz: Yükselen Milli Okçu

Türk okçuluğunun gelmiş geçmiş en başarılı erkek sporcusu olarak gösterilen 19 yaşındaki Mete Gazoz, dünya sıralamasında 7’nciliğe yükseldi. Büyüklerde ilk defa iki yıl önce katıldığı Avrupa Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanan Gazoz, 3 hafta sonra  Avrupa şampiyonası var. Bu kez yarım kalan işimi tamamlamayı düşünüyorum. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda da altın madalya kazanmak istiyorum dedi.

İstanbul’da doğan Mete Gazoz, milli takım antrenörü de olan babası Metin Gazoz’un yönlendirmesiyle, 6 yaşında okçuluk sporuna ilgi duymaya başladı. Ailesinin yoğun desteğiyle okçulukta nice başarı yakalayan Mete, kariyerinde çok profesyonel adımlar atmış. Omuzlarını geliştirmek amacıyla 8 yaşına kadar yüzme kursuna giden Mete, koordinasyon sağlamak amacıyla basketbol oynadı. Görme ve dikkat yeteneğini artırmak için de 1 sene resim kursuna gitti. Göz ve el koordinasyonuna katkı sağlaması amacıyla 2 sene piyano kursu alan Mete, sanatın ve sporun birbiriyle ne kadar bütünleşik olduğunun da en net örneği.

Okçulukta genç yaşta kazandığı başarılarla Türkiye’nin gururu olan Mete, ilk defa Bakü’de düzenlenen Avrupa Oyunları’nda Türkiye’yi temsil etti. 2016 Nottingham Avrupa Şampiyonası’nda bireysel olarak gümüş madalya kazanan Mete, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil ederek ülke çapında üne kavuştu.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın