• Ana Sayfa
  • Kültür
  • Rahmi M. Koç Müzesi’nin Üç Nadir Lokomotif Modeli, Londra Bilim Müzesi’ndeki Sergiye Misafir Oldu

Rahmi M. Koç Müzesi’nin Üç Nadir Lokomotif Modeli, Londra Bilim Müzesi’ndeki Sergiye Misafir Oldu

 Rahmi M. Koç Müzesi’nin Üç Nadir Lokomotif Modeli, Londra Bilim Müzesi’ndeki Sergiye Misafir Oldu
Okunuyor Rahmi M. Koç Müzesi’nin Üç Nadir Lokomotif Modeli, Londra Bilim Müzesi’ndeki Sergiye Misafir Oldu

Rahmi M. Koç Müzesi, demiryolu ulaşımının tarihine bu kez Londra Bilim Müzesi ile ortaklık ediyor. Müzenin koleksiyonunda yer alan üç lokomotif modeli, dünyanın önde gelen müzelerinden Bilim Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Ulaşım, endüstri ve iletişim tarihinin efsanelerine ev sahipliği yapan Rahmi M. Koç Müzesi, ‘sınırsız müzecilik’ anlayışıyla sürdürdüğü kültürel çalışmalara bir halka daha ekledi. Müzenin zengin koleksiyonunda bulunan lokomotif modellerinden üçü, London Science Museum’da (Londra Bilim Müzesi) sergilenmek için yapılan davet üzerine İngiltere’ye gitti. Science Museum’da sanatseverlerle buluşan “Brass, Steel and Fire / Pirinç, Çelik ve Ateş” başlıklı sergi, 100 yıllık model yapımı ve lokomotif mühendisliğinin hikayesini aktarıyor. 

1800’lü yılların başında ilk olarak İngiltere’de kullanılmaya başlayan trenler, Sanayi Devrimi’nin göz bebeği oldu, teknolojik gelişmelerle birlikte bugün en hızlı ulaşım araçlarından biri haline geldi. Bu değişime en büyük katkıyı sağlayan ise mühendislere ilham veren, yeni fikirler doğuran lokomotif modelleriydi. Science Museum da yeni sergisi ile ziyaretçilerini dünyanın en eski model lokomotifleri ve el yapımı bu modelleri ustalıkla işleyenlerin hikayeleri ile buluşturuyor.

Paylaş