/Poligonların Talihsiz Dünya Şampiyonu İlayda

Poligonların Talihsiz Dünya Şampiyonu İlayda

Atıcılıkta Bütün Dallar Dünya Şampiyonası’nda10 metre havalı tabanca genç kızlar kategorisinde altın madalya alarak Türkiye atıcılık tarihine geçen milli sporcu Şevval İlayda Tarhan, hayalini kurduğu üniversitede okuma ve branşında olimpiyatlarda mücadele eden ilk kadın Türk sporcu olma unvanını elde etme şansını ise talihsizce kaçırdı.

Güney Kore’nin Changwon kentinde 31 Ağustos-15 Eylül tarihlerinde düzenlenen Bütün Dallar Dünya Atıcılık Şampiyonası’nda 10 metre havalı tabanca genç kızlar kategorisinde yarışan Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi (TOHM) sporcusu İlayda, 68 sporcunun katıldığı sıralama müsabakasında 570 puanla final etabına kalmayı başardı. Final etabında elde ettiği 237,9 puanla Türkiye rekorunu kıran ve altın madalyanın sahibi olan İlayda, tarihi bir başarıya imza atarken hayallerini kurduğu üniversitenin sınavını kaçırmakla kalmadı, aynı zamanda gençlik olimpiyatlarında Türkiye’yi branşında temsil eden ilk sporcu olma şansını da olimpiyatlara başka bir sporcunun davet edilmesi nedeniyle kaybetti. Talihsiz şampiyon şunları belirtti:

Federasyonumuz da biraz erken davranıp özel davet için istekte bulunmuş. Arkadaşımız için özel davet istemişler. Onlar da kabul etmiş. O arkadaşımız genç erkek kategorisinde olduğu ve davet de onun adına geldiği için ben gidemiyorum. Dünya şampiyonu olduğum için direkt gidecektim ama federasyon kontenjanı o arkadaşımızla doldurmuş oldu.

Paylaş