iyihaberver.com Nereden Çıktı?

İnsanlar yaşadıkları dünyadan haber alma, bilgi edinme, öğrenme gibi doğuştan gelen bir güdüyle yaşar. Bu güdünün günümüzde karşılanması için iki tür araç vardır. Birincisi medya, ikincisi ise insanların birbirleri arasındaki etkileşimidir. İkinci tür araç aslında kendi başına özgün bir araç değildir, çünkü o da birinci araç olan medyadan beslenir. Dolayısıyla haber alma aracımız teke iner ve o da medyadır.

Medya, bize yakınımızda veya uzağımızda olan vakıaları sunar ve bilgi edinmemizi sağlar. Medyanın bunu yaparken güttüğü tek amaç ”okunmak” bir diğer deyişle daha çok satmaktır. Herhangi bir sağduyusu yoktur ve önem verdiği değerler de yine yok denecek kadar azdır. Çünkü tek amacı haber okutmaktır.

Her gün sosyal medyada takip ettiğimiz haber sitelerinde, bizzat gidip satın aldığımız gazetelerde yığınla yer alan olumsuz haberlere maruz kalmaktayız. Elbette bu haberleri de bilmeyiz. Fakat iş artık öyle bir raddeye geldi ki, ne yazık ki haber kaynaklarında içimizi rahatlatacak, bize iyi hissettirecek, yüzümüzü güldürecek haberlerin sayısı maalesef çok az. Hal böyle olunca sabahtan akşama kadar: Tecavüz, hırsızlık, savaş, hayvan ve insana yönelik şiddet, terör olayları, siyasi atışmalar ve çocuk kaçırma haberleri ile dolup taşan bir medyayla karşı karşıya kalıyoruz. Gönül ister ki bu haberler hiç yaşanmasa, ”dünya çok daha güzel bir yer olsa.” Fakat bu ne yazık ki elinizde sihirli bir değnek olmadan olmuyor.

Artan olumsuz haberleri bizler de okurken artık duygusal anlamda bitap düşmeye başladık. Kaçırılan çocukların bulunma haberlerini dört gözle bekledik, terör olaylarının sona ermesi için dualar ettik, insanlar birbirine saygı ve sevgi duysun diye hayaller kurduk. Elimizde sihirli bir değnek olmadığı için bizler de beşeri özelliklerimizi kullanarak ne yapabiliriz diye düşündük. Bu sürecin sonunda aklımıza ”insanlara sadece iyi haberlerin verildiği bir haber sitesi” fikri geldi.

Projeye insanların yüzünü güldürmek, onlara iyi hissettirmek motivasyonu ile başladık. Dünyadan veya Türkiye’den bölge fark etmeksizin ne kadar iyi ve güzel haber varsa okurlarımıza ulaştırmaya çabalıyoruz. Dünya’da bu tür iyi şeylerin olduğunu da bilin ve umudunuzu hiç kaybetmeyin.  Her şey çok güzel olacak!

Paylaş