Müzik Dehası Otizmli Raci Demir

Referanslara ihtiyaç duymadan sesleri notaya dökebilen, Mozart, Beethoven, Chopin gibi sanatçılarda bulunan “mutlak kulak” yeteneğine sahip otizmli Raci Demir, California Üniversitesinin “Perfect Pitch” adı verilen sınavından tam puana yakın notlar alan, notalarına bakmadan sayısız parçayı piyano ve birçok farklı müzik aletiyle çalabiliyor.

Sınavda başarısız sayıldığı için bölüme alınmayan, ancak İzmir 6. İdare Mahkemesinin aldığı yürütmeyi durdurma kararı ile okula kayıt yaptırabilen Raci Demir, Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümündeki ilk dönemini başarıyla tamamladı. Müziksel işitme, piyano, koro, eğitim psikolojisi, bireysel çalgı gibi derslerindeki notları ortalamanın üstüne çıktı. Derslerinin yanı sıra sosyal yaşamda da başarılı olmak isteyen Raci Demir, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı olan babası Prof. Dr. Cengiz Demir’in desteğiyle yeni bir yaşam kurdu ve Karşıyaka ilçesinde yalnız yaşayacağı evine taşındı. Otizmli bireylerin başarılı olamayacağı ve yalnız kalamayacağı yönündeki ön yargıları yıkan Raci Demir, şimdi kendi evinde kalıyor ve müzik yapıyor. Baba Cengiz Demir ise eve kurduğu kamera sistemi ile otizmli müzik dahisi oğlunu cep telefonundan saat saat takip ederek, Onu kendi ayakları üzerinde durmaya teşvik ediyor.

Okulda ve sosyal yaşamda çok fazla engelle karşılaşan birçok ailenin otizmli evlatlarıyla evlerine kapanıp mücadeleden vazgeçtiğini kaydeden baba Cengiz Demir;

Otizmli çocukların ebeveynleri yılmasınlar. Bu süreç hiç bitmiyor. Şu an bile biz 7 gün 24 saat Raci’yi takip ediyoruz. Kamera sistemi kurduk, diğer evden cep telefonu ile takip ediyorum. Bakıyorum, olağanüstü bir şey yapmıyor. Her insan gibi gece kalkıyor mutfağa gidip bir şeyler yiyor. Bazen yemekte aşırıya kaçıyor ama kendi kendine yaşayabiliyor. Evimize de geliyor ama hep kendi evine dönmeyi tercih ediyor.” diye konuştu.

Paylaş