Makara Filmden Dijital Gazeteciliğe 50 Yıl

 Makara Filmden Dijital Gazeteciliğe 50 Yıl
Okunuyor Makara Filmden Dijital Gazeteciliğe 50 Yıl

Kırklareli’nde gazete merkezlerine otobüsle makara film gönderilen zamanların muhabiri Rahmi Sağlık, dijitalleşen mesleğinden kopamıyor. Rahmi Sağlık, 12 yıl önce emekli olmasına rağmen muhabirliğine yerel bir gazetede fahri olarak devam ediyor. Rahmi Sağlık, gazeteciliğin imkanlar bakımından zor yapıldığı yıllarda mesleğe başladığını, her zorluğa rağmen gazeteciliğin tedavisi olmayan bir hastalık olduğunu ifade etti.

Şimdilerde çekilen bir fotoğrafın merkeze ulaştırılmasının saniyeler almasına karşılık mesleğinin ilk yıllarında bir kare fotoğrafın merkeze ulaşmasının uzun zaman aldığını belirten Rahmi Sağlık, gazeteciliğin eski yıllarda daha saygın ve daha ciddi bir meslek olduğunu dile getirdi.

Yaklaşık 10 yerel ve ulusal gazetede çalıştığını belirten Sağlık, şunları söyledi:

“Eskiden bu meslek daha zordu. İstediğin haberi yapamazdın. Şimdi ise haber çok, gazetecilik de biraz sanki daha kolay hale geldi. Ben 78 yaşındayım ve 50 yıldır gazetecilik mesleğimi yapmaya çalışıyorum. Mesleğimden bu güne kadar kopmadım bundan sonra da kopmak istemiyorum. Biz görevimizi yaparken, yapıcı olmaya çalışıyoruz. Ben bir habere gittiğimde gençlerle beraber haber yapıyor ve onlarla yarışmaya çalışıyorum. Onlar da tabii sağ olsunlar bana saygılarını hiç bir zaman eksik etmezler. Çektiğimiz bir kare fotoğrafı tab ettirdikten sonra gazete merkezi İstanbul’a otobüse vererek gönderirdik. Haberi de telefonla postaneden yazdırırdık. Şimdi her şey saniyeler içinde olup bitiyor”

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın