Köy Filmleri Festivali Bursa’da Başlıyor

 Köy Filmleri Festivali Bursa’da Başlıyor
Okunuyor Köy Filmleri Festivali Bursa’da Başlıyor

Nilüfer Belediyesi ile Çalı Çevre ve Kültür Derneği (ÇEKÜDER)’in organize ettiği köy filmleri festivali Nilüfer’in Çalı Mahallesinde başlıyor. Katılımcıların çadırlarıyla kamp kurabilecekleri festival, Çalı Futbol Sahası’nda düzenlenecek. 20-21-22 Temmuzda ki festival kapsamında film gösterimleri, atölyeler, konserler ve birbirinden farklı etkinlikler yer alacak. 1934 yılında yönetmenliğini Muhsin Ertuğrul’un üstlendiği ve çekimleri Çalı Mahallesinde gerçekleştirilen, Türkiye’nin ilk köy filmi olma özelliğini taşıyan Aysel Bataklı Damın Kızı filminden yola çıkarak gerçekleştirilecek festivalde; İnatçılar, Murtaza, Tulpan, Aysel Bataklı Damın Kızı, Saksak: Bir Tütün Belgeseli, Çobanın Şiiri, Martı, 93 Yazı, Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın, Kartal Avcısı Kız ve Tepenin Ardı filmleri gösterilecek.

Katılımın ücretsiz olduğu festival kapsamında 20 Temmuz saat 21.00’da Murtaza adlı film gösteriminin ardından, yönetmen Özgür Sevimli ve oyuncu İncinur Daşdemir sanatseverlerle buluşacak. Ayrıca 21 Temmuz’da da üç ayrı söyleşi gerçekleşecek. Saksak: Bir Tütün Belgeseli filminin yönetmeni Turan Kubilay, Çobanın Şiiri filminin yönetmeni Özkan Emre ve Kader Beyhan, Martı filminin yönetmeni Erkan Tunç ve oyuncu Öner Erkan söyleşide vatandaşlarla bir araya gelecek. Festivalde ayrıca, 21 Temmuz saat 18:20’de Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç’ın kaleme aldığı Belki Şehre Bir Film Gelir kitabı ve yazar Turhan Çalay’ın Çalı Köy kitabı üzerine de söyleşi gerçekleştirilecek.

Festivalde çeşitli atölyeler de gerçekleştirilecek. Altan Bal ile Fotoğrafla Anlamak, Fotoğrafla Anlatmak atölyesi, 140journos ekibinden Ümit Oktay Aymelek ile Görsel Hikâye Anlatıcılığı atölyesi, Meltem Öztürk ile de Haydi Çocuklar Film Çekmeye sinema atölyesi düzenlenecek. Festivalde sabahları yoga, doğa yürüyüşü ve Şen Anılar Biriktirme Atölyeleri’yle birlikte müzik performansları da yer alacak. Festivalde, Can Kiraz ile Savaş Boztekin DJ performansı sergileyecek. Festivalin kapanışı da Triangle Park ve DEĞİL konserleriyle yapılacak.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın