/Kanser Hücrelerinin Büyümesini Durdurdu: Doç. Dr. Fatih Kocabaş

Kanser Hücrelerinin Büyümesini Durdurdu: Doç. Dr. Fatih Kocabaş

Doç. Dr. Fatih Kocabaş, ”İlaç Yapılı MEIS İnhibitörleri” çalışmasıyla kanser hücrelerinin büyümesini durdurmayı başardı. Kocabaş, bu çalışmasıyla Uluslararası Hematoloji-Onkoloji Ödülü’ne layık görüldü.

Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Fatih Kocabaş, kanserin büyümesini önleyen ”İlaç Yapılı MEIS İnhibitörleri” isimli çalışmasıyla Uluslararası Hematoloji-Onkoloji Ödülü’nü alan ilk Türk akademisyen oldu.

Kocabaş, kanserin büyümek için kullandığı MEIS proteinin ilaçla gelişiminin durdurulmasına dayanan çalışması hakkında soruları yanıtladı.

Milliyet gazetesinden Mert İnan‘a konuşan Doç. Dr. Fatih Kocabaş, ilk olarak fare lösemi hayvan modelinde keşfedilen kansere neden olan MEIS proteininin, tümör oluşumunda önemli rollere sahip olduğunu ve proteinin konvansiyonel kemoterapilere karşı dirençli olduğunu belirtti.

Kocabaş, inhibitörün çalışma şeklini şöyle açıkladı:

MEİS proteini, DNA’ya bağlanıp onu aktifleştiriyor. Ardından kanser, DNA’yı kullanarak kendi metabolizmasını güçlendirip, daha fazla üremesi için DNA’yı çalıştırabiliyor. Geliştirdiğimiz ‘MEIS inhibitörü’ ise MEİS proteinine doğrudan bağlanarak çalışıyor. İlaç yapılı MEIS inhibitörleri, hedefe yönelik ilaçlardan biri olacak. İlaç yapılı bu inhibitör, MEIS proteini ve DNA arasındaki arasındaki bağı zayıflatıyor. Bu şekilde, kanser hücrelerinin DNA’yı kullanımları sekteye uğruyor. Geliştirilen ilaç yapılı MEIS inhibitörlerinin, beyin tümörü, akciğer kanseri, meme kanseri, böbrek karaciğer kanseri gibi farklı kanserlerde, kanser hücrelerinin büyümesini engellediği laboratuvar çalışmalardan tespit edildi.

Paylaş