“Hayat Tamircisi” Olarak Bilinen Hasan Kızıl, Yaralı Hayvanların Umudu Oluyor

Mardin Derik ilçesinde yaşayan ve sakat hayvanlar ile çocuklar için yaptığı ücretsiz protezler sebebiyle çevresinde “hayat tamircisi” olarak tanınan 23 yaşındaki Hasan Kızıl hayvanlara yardım eli uzatıyor.

Aynı köyde yaşadığı çocuk tarafından dağda bitkin halde bulunan kartal, Kızıl’a getirildi. Kartalın sağ pençesinin olmadığını fark eden Kızıl, yaptığı inceleme ve ölçüm sonucu 3D yazıcıyla hayvana protez ayak yaptı. Engelli çocuklar ve hayvanlar için protez yaptığını ve bundan mutluluk duyduğunu belirten Hasan Kızıl, Türkiye Diyanet Vakfınca verilen Uluslararası İyilik Ödülünün sahibi oldu. Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Hasan Kızıl,

Bugüne kadar 300 engelli hayvanı hayata bağladım. Bu sefer de bir kartala 3D yazıcıdan protez ayak yaptım. Kartalı küçük bir çocuk getirdi bana, ‘Ağabey, buna ayak yapar mısın?’ dedi. Elektrik teline takılıp, ayağını kaybeden kartalı aldım. Bir de kartallar havalanıp, uçmaları için ayaklarından destek alırlar. Bu kartalın ayağı olmadığı için uçamıyordu. Hemen çalışmalara başladım ve 3D printer ile ona göre protez ayak yaptım. Bu protezi taktık ve ilk yaptığı şey havalanmaya çalışması oldu, başarılı da oldu. Gayet iyi havalandı ve protezine çok iyi uyum sağladı. Onun mutluluğuyla ben de mutlu oldum dedi.

Paylaş