Hacettepe’de Şifa Dağıtan Gambiyalı Doktor

Tıp eğitim almak için 12 yıl önce Türkiye’ye gelen Gambiyalı doktor Muhammed Jaiteh, mezun olduğu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 3 yıldır görev yapıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Jaiteh, yaptığı açıklamada, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının (YTB) yürüttüğü Türkiye burslarını kazanmasının ardından Türkiye’ye 2006’da tıp okumak için geldiğini söyledi. 2013’te mezun olduğunu ve okulda iç hastalıkları uzmanlık eğitimine devam ederken 2015’te İç Hastalıklar Anabilim Dalı’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladığını aktardı.

Doktor Jaiteh, yabancı bir ülkede tıp eğitimi almanın kolay olmadığını belirterek, Türkçe’yi öğrendikten sonra zamanla önündeki engelleri aşmayı başardığına işaret etti. Türkiye’de çalışan Afrikalı doktorların sayısının az olmasından dolayı insanların bu duruma alışık olmadığını dile getiren Doktor Jaiteh, genellikle hastalardan Bu doktor beni anlar mı? veya Bana yardımcı olabilir mi? şeklinde tepkiler geldiğini anlattı. Doktor Jaiteh, Onlarla Türkçe konuşabildiğimizi gördükten sonra rahatlıyorlar ve ön yargılarını kırıyorlar. dedi. İş hayatında karşılaştığı olayların kendisi için birer tecrübe olduğunu ifade eden Jaiteh, Bir gün hastanede bir hastayı tedavi ederken, onun yakını kamerayla kayıt almaya başladı. Ancak çekim yapmamasını rica ettim. Muayene sonrasında ise o kişiyle sohbet ettim ve Gambiya’yla ilgili sorularını yanıtladım dedi.

Eşinin de Türkiye’de hemşirelik bölümü okuduğunu söyleyen Jaiteh, gelecek planlarıyla ilgili;

Halk Sağlığı bölümündeki doktora tezimi bitirdikten sonra dahiliye bölümünde yan dal eğitimi almayı planlıyorum. diye konuştu. Bir iç hastalıkları uzmanı olarak Türkiye’de kalmam çok bir şeyi değiştirmez. Ben gidersem benim gibi birçok uzman bulunabilir. Gambiya’da ise durum böyle değil, uzman sayısı çok az ve oraya giderek çalışmalarımı sürdürürsem birçok şeyi değiştirebilirim. Bu bakış açısıyla ilerde Gambiya’ya dönmeyi planlıyorum. Orada bir klinik açmayı hedefliyorum. diye konuştu.

Tıp okumayı düşünen Afrikalı öğrencilere de tavsiyede bulunan Jatieh, Tıp fakültesinde okumaktan çekinmesinler. Uzun süresi ve zorluğundan korkmasınlar. İstekli ve kararlı olurlarsa başarabilirler. ifadelerini kullandı.

Paylaş