“Gramofhan” ile Müzik Dünyasında Zaman Yolculuğu

 “Gramofhan” ile Müzik Dünyasında Zaman Yolculuğu
Okunuyor “Gramofhan” ile Müzik Dünyasında Zaman Yolculuğu

Gaziantep’te yaşayan Özcan, 10 yıl önce biriktirmeye başladığı plak, gramofon, fonograf, pikap ve radyoları “Gramofhan” adını verdiği mekanda sergileyerek eskiyle yeni arasında bağ kuruyor. Duvarları Yeşilçam film afişleriyle süslenen, 1800, 1900’lü yıllardan kalma gramofonlar ve fonograflarla geçmişte yolculuğa çıkaran mekanı gezen vatandaşlar, satışa sunulan plaklardan da alabiliyor.

Geçmişe özlem duyan vatandaşlar veya eskiyi öğrenmek isteyen gençlerin uğrak yeri haline gelen mekanın sahibi Mehmet Özcan,  yaptığı açıklamada, insanların kaybettiği duygularını hatırlamaları ve kuşaklar arasındaki bağı güçlendirmek amacıyla böyle bir yer oluşturduğunu söyledi. Tüm bu eşyaları toplamasıyla ilgili olarak ise şunları belirtti:

Bu bende tutku haline geldi. Eserler çoğalmaya başlayınca bunları insanlarla da paylaşma kararı aldım. Taş plaktan, 45’liklere 20 bin plak var. Toplamda 30 binin üzerinde eser mevcut. Türkiye’de görülemeyecek eserler burada mevcut.

Kurduğu mekan vasıtasıyla insanlara unuttukları değerleri yeniden hatırlatmayı amaçladığını belirten Özcan, şunları ekledi:

Son zamanlarda bu ihtiyaçtan dolayı haftada 3-4 plak üretiliyor. Bunlar arz talep meselesi. Buraya doğru bir eğilim olduğundan dolayı insanlar yeniden plak üretmeye başladı. Burayı kurarken kuşaklar arası etkileşim ve sosyal bir paylaşım olsun istedim. 18 yaşında bir genç buraya geldiğinde 50-60 yaşındaki birisiyle sohbet edebilsin, bir şey paylaşabilsin. Plaklardaki analog ses duygu eksikliğini tamamlıyor. Plak dinlerken ağlayan insanlar oluyor. İnsanların yeniden bu duygu yoğunluğunu yaşamasını istiyorum.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın