Görme Engelli Öğretmen Boğazı Kanoyla Geçti

Görme engelli bireylerin en çok sorunla karşılaştığı alanlardan birisi de spor. Genelde yapmak istedikleri spor dallarında yeterli desteği görmediklerinden sporu bırakmak zorunda kalabiliyorlar. Ahmet Üstünel ise bu algıyı yıkmak için Beykoz’dan Sarıyer’e kanoyla geçti.

ABD’de öğretmenlik yapan Üstünel, Beykoz’dan başladığı kıtalararası yolculuğunu Sarıyer Yeniköy Su Ürünleri Kooperatifi’nde sonlandırdı. Yolculuğu esnasında ona Denizde Arama Kurtarma Derneği (DAK-SAR) botlarla ve Boğaziçi Deniz Kayağı Kulübü üyeleri kanolarıyla eşlik etti. Yolculuğunun ardından soruları yanıtlayan Üstünel, şunları söyledi:

Bu etkinliği yapmamın asıl amacı, su sporlarının aslında ne kadar erişilebilir olduğunu göstermek ve teknolojiyi kullanarak bazı yapılamayacağı düşündüğümüz şeylerin nasıl yapılabileceğini göstermekti.

Türkiye gibi üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede görme engelliler için su sporu erişiminin daha fazla olması gerektiğini belirten azimli kanocu şunları ekledi:

Özellikle görme engelliler için konuşuyorum, suya erişimimiz çok az. Su sporlarını tanıtmak, sevdirmek, meraklı olan arkadaşları cesaretlendirmek… Biraz da amacım buydu. Beykoz’dan Yeniköy’e geçtim. Gayet iyi geçtik, 20 dakikada buradaydım. Zaman zaman akıntıya girdik, sert akıntı vardı. Ama beklediğimden daha rahat oldu. Teknolojilerimiz de iyi çalıştı. Navigasyon sistemimiz var. A noktasından B noktasına işaretliyoruz, beni otopilot gibi düşünün o noktalar arasında bir çizgide tutuyor o cihaz. Çizgi dışına çıktığımda sağ ve solda titreşimli uyarı sistemi var.  Ayrıca konuşan pusula var. Birkaç ayrı sistemi birleştirerek bir kombinasyon oluşturuyorum. Bu sistemin yapılmasında gönüllü mühendis arkadaşlar yardımcı oldu.

Yolculuğunun ardından sevincini eşi Dilara Üstünel ve arkadaşlarıyla paylaştı. Dileriz ilerleyen zamanlarda görme engelli bireylerimiz hayatın her alanında olduğu gibi sporda da aktif biçimde yer alır.

 

Paylaş