“Erkek İşidir Yapamazsın” Diyenlere Bağlama İle Yanıt Veriyor

 “Erkek İşidir Yapamazsın” Diyenlere Bağlama İle Yanıt Veriyor
Okunuyor “Erkek İşidir Yapamazsın” Diyenlere Bağlama İle Yanıt Veriyor

Bağlama yapım ustası Senem Arın, çeşitli ağaçlardan bağlama üretiyor. Kadınların, üretimin her alanında “erkek işidir yapamaz” algısını yıkmaya çalışan ve kendi bağlama atölyesini kuran Senem Arın, yaptığı işten dolayı çevresinden olumlu tepkiler alıyor.

Tunceli’de yaşayan bağlama yapım ustası Senem Arın, maun, dut, ceviz ve ardıç ağaçlarını işleyerek, bağlama üretiyor. Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Çalgı Yapımı ve Onarım Bölümü’nden mezun olan Arın, İstanbul’da bir bağlama atölyesinde çalıştıktan sonra, Tunceli’ye gelerek burada kendi atölyesini açtı. Kadının üretim alanında ‘erkek işidir yapamaz’ algısını yıkmaya çalışan ve bu alanda girişimci olmayı seçen Senem Arın, yaptığı işten dolayı memleketinde olumlu tepkilerle karşılaşıyor.  

Küçük yaşlardayken köylerinde bağlamaya duyulan sevgi ve önemden etkilenerek bu alana ilgi duymaya başlayan Arın, parmakları olmayan bağlama ustası ile tanışmasının kendisinde önemli bir etki yarattığını söyledi. Maun, dut, ve ardıç ağaçlarının kütüklerini oyarak şekil verip, bağlama yapan Arın, ürettiklerini sosyal medya hesabı üzerinden satarak geçimini sağladığını ifade etti.

Senem Arın, “Mezun olduktan sonra kısa bir süre İstanbul’da çeşitli atölyelerde çalıştım. Yaklaşık iki aydır Tunceli’de atölyemi açmış bulunmaktayım. Burası benim kendi memleketim, her zaman dönmek istiyordum. Alışık olduğumuz bir yer ve kültür. Burada muhakkak her evde bir bağlama vardır. Bu da kültürün özünden geliyor. Burada sürekli devam edecek bir alan. Ben de bu kültürün içerisinde büyüdüm. Onun dışında da Adıyaman’da bir ustayla tanıştıktan sonra bu iş şekillendi bende. Sonra bölümü kazandım. Çevre bu tarz durumlarda çok etkili. Biz de sürekli çocukluğumuzda bağlama çalınan ortamlarda bulunurduk ve çok hoşumuza giderdi” dedi.

Paylaş