Epilepsi Hastaları İçin “Akıllı Bileklik” Geliştirildi: 180 Saniye Öncesine Kadar Uyarıyor

 Epilepsi Hastaları İçin “Akıllı Bileklik” Geliştirildi: 180 Saniye Öncesine Kadar Uyarıyor
Okunuyor Epilepsi Hastaları İçin “Akıllı Bileklik” Geliştirildi: 180 Saniye Öncesine Kadar Uyarıyor

Diyarbakır Dicle Üniversitesi TEKNOKENT, IOT teknolojisi kullanarak epilepsi hastalarını nöbet öncesi uyaran akıllı bileklik geliştirdi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi (DÜ) akademisyenleri tarafından, epilepsi hastalarını nöbet geçirmeden önce uyaran akıllı bileklik ve yazılım geliştirildi.

DÜ TEKNOKENT bünyesinde faaliyet yürüten Sağtek firması, 3 yıl önce TÜBİTAK desteği ile başlatılan projede, IOT teknolojisi kullanarak akıllı bileklik üretti.

DÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Eşref Akıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada en fazla mağduriyet oluşturan hastalıklardan birinin epilepsi olduğunu belirterek, bu rahatsızlığın doğuştan ölüme kadar her dönemde yaşanabildiğini söyledi.

Özellikle ailelerin, bu durumdaki çocuklarını okula gönderme ve dışarıya çıkarma konusunda endişe yaşadığını dile getiren Akıl, “Epilepsi hastaları yalancı nöbetler geçirebiliyor ve bu yalancı nöbetlerle ilaç dozları artıyor. İlaç dozları artınca yan etkileri de artıyor. Eğer gerçek nöbetle yalancı nöbeti ayıracak bir sistem bulursanız ilacı azaltmış olursunuz.” dedi.

Paylaş