Dr. Mehmet Öz Amerikan Televizyonunda Göbeklitepe’yi Anlatacak

 Dr. Mehmet Öz Amerikan Televizyonunda Göbeklitepe’yi Anlatacak
Okunuyor Dr. Mehmet Öz Amerikan Televizyonunda Göbeklitepe’yi Anlatacak

Geçtiğimiz günlerde UNECSO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne eklenen ve dünyanın en eski tapınağı olarak gösterilen Göbeklitepe Dr. Mehmet Öz tarafından dünyada 100 ülkede yayınlanan “The Dr. Oz Show” ile dünyaya tanıtılacak.

“Herkes Gelip Burayı Görmeli”

Hafta içinde Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe’ye gelip bölgede incelemelerde bulunan Dr. Öz, şimdiye kadar Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Kazı Ekibi Sorumlusu Lee Clare ve Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bahattin Çelik ile röportajlar gerçekleştirdi. Aynı zamanda bölgenin tarihiyle ilgili bilgiler de edinen dünyaca ünlü doktorumuz bu bilgileri Türkçe ve İngilizce olarak “The Dr. Oz Show” programında izleyicilerle paylaşmaya karar verdi. Konuyla ilgili şunları söyledi:

İstiyorum ki tüm dünya Göbeklitepe’nin ne kadar mühim bir yer olduğunu anlasın. Çağımızda insanlar artık birbirlerinin gözlerine bakarak konuşmuyorlar, birbirleriyle irtibatları kesildi. Bu bir yandan teknoloji, bir yandan da savaşlar nedeniyle ama ilk atalarımızın zamanına gittiğimizde, Neolitik çağda, 10 bin yıl önce bunlar gibi büyük heykeller yaratan insanlar, insanlığın tarihini değiştirdiler. Türkiye’de 10 bin yıl öncesine ait bir uygarlığın bulunması çok önemli. Bu uygarlık sonrasında gelen uygarlıkları da etkiledi. Mısırlıları, İngiltere’deki Stonehenge’i etkiledi. Buradaki taş yapılar bizi de etkiledi. Tabii burası bende büyük bir merak uyandırdı.

Öz sözlerine şu şekilde devam etti:

Mutlaka herkesin burayı gelip görmesi gerekiyor.Eğer biz o tarihi unutursak, bugün bile sıkıntı çekebiliriz ama hatırlarsak Göbeklitepe’nin manasını ve ne kadar önemli olduğunu, bu bizim istikbalimizi değiştirebilir. Göbeklitepe’de biriktirdiğim bilgilerle Amerika’da bir program yapacağım, benim şovum zaten 100 ülkede yayınlanıyor. Onun için bütün Arap ülkelerinde, Doğu Avrupa’da, Asya’da ve tabii Amerika’da gösterilecek. Amacım, insanlar Göbeklitepe’nin ne kadar mühim olduğunu bilsinler, Türkiye’ye gelip Göbeklitepe’yi görsünler. Göbeklitepe önemsenmeyen bir heykelle ortaya çıkan, dünyanın son yüzyılının en büyük arkeoloji buluşuymuş. Türkiye’de, bizim ülkemizde insanlar bunun ne olduğunu, neden mühim olduğunu bilmiyorlar. Bilseler gelip hemen burayı görürler. Göbeklitepe’nin en önemli kısmı; bizi taş devrinden, gök devrine sevk etti. Çünkü bizim inancımızı değiştirdi. Bir araya gelerek birbirimizle irtibat sağlamaya, güvenmeye başladık. Bu uygarlık buradan ortaya çıktı. Bu uygarlık olmasaydı belki biz burada olmazdık. Onun için Göbeklitepe’nin Türkiye’de olması inanılmaz bir şey. Eğer vakti varsa mutlaka herkes gelip burayı görmeli.

Göbeklitepe’de ilk bulgular 1995 yılında Alman arkeolog Prof. Klaus Schmidt tarafından keşfedilmişti. O günden bugüne kazılar devam ediyor ve bölgedeki yapıların 12.000 yıl kadar önce inşa edildiği tahmin ediliyor.

 

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın