Çorum’un Teksaslı Kovboyu Sefer Karakaş!

Çocukluk yıllarında izlenen kovboy filmlerinin etkisinde hangimiz kalmadık ki… Elimizle yaptığımız silahlarla arkadaşlarımızla oyunlar oynama aşamasında bıraktığımız bu hevesi Çorumlu Sefer Karakaş, çok ileri bir seviyeye taşımış. Öyle ki, giyim tarzı sebebiyle “Çorum’un Kovboyu” olarak yedi eyalete nam salmış durumda.

Mecitözü ilçesine bağlı İbek köyündeki ilkokulda sınıf öğretmenliği yapan 3 çocuk babası Sefer Karakaş, gerek giydiği kıyafetler ve taktığı aksesuarları gerekse tamamen kendisinin dizayn ettiği 1973 model minibüsüyle görenlerin ilgisini çekiyor.

Çocukluğunu geçirdiği köyde, anneannesi tarafından büyütülen Karakaş’ta, anneannesinin diktiği ve yurt dışında yaşayan yakınlarının hediye ettiği kıyafetler sayesinde, zaman içinde farklı bir giyim tarzı oluştu. O dönemde izlediği Amerikan dizilerinden de etkilenen Karakaş, kovboy kıyafetlerine merak sardı. Uzun bir süre yurt dışında yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönen ve öğretmenlik yapmaya başlayan Karakaş, 43 yıldır mesleğine devam ediyor. Okuldaki mesaisinin ardından takım elbiselerini çıkarıp giydiği deri pantolonu, çizmesi ve parlak gömleğinin yanı sıra taktığı şapkası, farklı tarzdaki kemeri, zinciri, yüzüğü ve broşları ile elindeki siyah çantası nedeniyle kovboyları andıran Karakaş, mesai saatleri dışında sadece bu şekilde giyiniyor.

Sefer Karakaş, şimdiye kadar Avrupa’da 10 ülkeyi gezdiğini ancak en büyük hayalinin Amerika, bilhassa da Teksas’taki yaşamı görmek olduğunu söylüyor.  Çorum’un gözü pek kovboyu, bu hayalini şu cümlelerle açıklıyor:

Belgesellerden izlediğim kadarıyla oralarda farklı bir kültür olduğunu görüyoruz. Ben de oraları canlı canlı görmek ve yaşamak istiyorum. Kovboyun, Amerika’daki anlamı çoban demektir. Ama insanlar biraz abartıyorlar. Ben o amaçla, düşünceyle giyinmiyorum. Bu benim hayat tarzım oldu. İnsanlar da farklı şeyler söylüyorlar. Onlara da saygı duyuyorum. Yaşam ve giyim tarzımla elimdekinin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Artık bir şeye odaklanmışız, maddiyat gözüme gelmiyor.

Paylaş