Çorbada Tuzun Olsun Derneği, 4 Yıldır Her Gün Evsizlere Yemek Dağıtıyor

Her türden her cinsten insanın bir çatı altında toplanıp yemekler yemesi, şakalaşması, muhabbet etmesi kadar güzel ne olabilir. Üstelik burada pişen yemeklerin, dağıtılan tatlıların hepsi ücretsiz. Bekledikleri tek karşılık insanların yüzündeki tebessüm.

Öğle vakitlerinde başlayan yemek yapma telaşı, mercimek çorbasının ve bulgur pilavının mis gibi kokusunda kendini gösteriyor.

Koca kazanlarda yemekler pişiriliyor, fırınlarda ekmekler yapılıyor. Yemekler hazırlandıktan soran akşamüstü o küçücük mutfak onlarca genç ile doluyor.

Önce yemekler kaplara konuyor, paketlenen kaplar çantalara dolduruluyor. Bütün bu telaş akşam Beyoğlu sokaklarında evsizlere yemek dağıtmak için.

O küçücük mutfak aslında Çorbada Tuzun Olsun Derneği‘nin ofisi. Akşam evsizlere yemek pişirenler, bir yandan derneğin iletişim ya da taşımacılık işleriyle de ilgileniyor.

Gençlerden yayılan enerji tebessüm ve kahkaha olarak geri dönüyor. İçeride sadece siyaset ve inanca dair konuları konuşmaya izin verilmiyor. Çünkü o mutfağa, her siyasi yönelimden insan giriyor, başlarına bonelerini ve ellerine eldivenleri geçirirken memlekete dair meseleleri kapının ardında bırakıyorlar.

Akşam da büyük bir titizlikle Beyoğlu’ndaki evsizlere yemek ve kıyafet dağıtılıyor.

Gönüllülere sorarsanız, evsizlerle kurdukları iletişim sayesinde öğrendiklerini tarif etmek mümkün değil. Çorbada Tuzun Olsun‘un faaliyetleri her gün bu düzende, aksamadan devam ediyor.

Evsizlerin topluma katılmasını sağlamak, evsizlere kucak açacak bir toplum yaratmak, sokakta yaşayanların rehabilitasyonunu gerçekleştirmek gibi daha büyük hedefler için daha sıkı çalışarak ilerliyorlar.

Artık haftanın bir akşamı Beşiktaş’ta da dağıtım yapıyorlar. Gelmek isteyen gönüllülere de her akşam kapıları ardına kadar açık.

Paylaş