Bahşiş Köyünün Tarihçisi İsmail Dede

 Bahşiş Köyünün Tarihçisi İsmail Dede
Okunuyor Bahşiş Köyünün Tarihçisi İsmail Dede

Giresunlu 97 yaşındaki İsmail Uzun, ülkede ve köyünde önemli olduğunu düşündüğü gelişmeleri ve olayları 70 yıldır defterine not düşüyor.

Görele ilçesine bağlı Bahşiş köyünde yaşayan Uzun, askerden döndüğü 1948 yılından beri kendince önemli olduğuna kanaat getirdiği olayları defterine kaydediyor. Uzun, ülkede yaşanan önemli gelişmelerin yanı sıra köyündeki doğum, evlilik ve ölüm olaylarını, okul, cami ve yol yapımı gibi yatırımları da defterine yazıyor.

Yaklaşık 45 yıl demirci ustalığı yaptıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle çalışamayan Uzun, vaktinin bir kısmını çevresinde yaşanan olayları not alarak geçiriyor.

İsmail Uzun, şimdiye kadar 5 defteri dolduracak kadar not almış. Bu notlara zaman zaman kendi hatıralarını yeniden anımsamak amaçlı baktığını, zaman zaman da köylülerin meraklarını gidermek için kurcaladığını söylüyor. Şunları da ekliyor:

Ölenlerin kayıtları ‘ö’ harfinde, doğanlarınki ise ‘d’ harfinde yer alıyor. ‘Şu kişi şu tarihte ölmüş’ veya ‘şu kişi şu tarihte doğdu’ diye not almışım. Diğer gelişmeleri ise olayı hatırlatan kelimenin baş harflerinin olduğu kısma yazıyorum. Mesela darbe olduğunda ‘d’ harfine not almışım.Adamın biri geliyor, ‘Dedem hangi tarihte ölmüş?’ diye bana soruyor. Açıyorum defterimi, bulup söylüyorum. Böylece insanlar meraklarını gideriyor. Sadece ailevi bilgiler için değil, köyün geçmişini merak edenler de bana geliyor. Defterden merak ettiklerini öğrenebiliyorlar. O kişi ne yapmış, yol, cami veya okul ne zaman yapılmış hepsi var.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın