Bahçesinde Yaptığı Tekne ile Denize Açılacak

 Bahçesinde Yaptığı Tekne ile Denize Açılacak
Okunuyor Bahçesinde Yaptığı Tekne ile Denize Açılacak

Hepimizin hayalleri vardır. Kimilerimiz hayallerini gerçekleştirme uğraşları başarısız sonuçlanınca çabalamayı bırakır. Öte yandan bazılarımız vardır ki, iradelerini sarsacak hiçbir şey bulunmaz dünyada. Haberimiz böyle birinin hikayesini anlatıyor. Adapazarı’nda yaşayan 68 yaşındaki Reşat Güzeltırpan…  Denizi çok seven Güzeltırpan, ilkokulu bitirdiği zaman Heybeliada Deniz Harp Okulu’na alım olduğunu öğrendi. Ancak gözlerindeki bozukluk sebebiyle kapıdan geri döndü.

Bu olaya karşın, hevesi asla kırılmayan evli ve iki çocuk babası Güzeltırpan, internetten bulduğu modeller üzerinden tekne maketleri yapmaya başladı. Bir süre sonra ise daha fazlasını yapmak isteyen emekli işçi, “Kavalier 800” isimli tekneyi oturduğu apartmanın bahçesinde inşaa etmeye karar verdi. Süreci ise şöyle anlattı:

Gözlerimde iki numara miyop çıkınca kapıdan dönmek zorunda kaldım. O, içimde ukde kaldı. Deniz, her zaman özendiğim bir şey oldu. Hep ölçekli maketler yapardım. ‘Bu maketi yapabiliyorsam, bunun büyüğünü de yapabilirim.’ dedim. İnternette planları inceledim. ‘Kavalier 800’ planlarını buldum ve çalışmaya başladım.

Başlamadan önce komşularından izin aldığını belirten Güzeltırpan, komşularından da destek gördüğünü belirtti. İnşaatı 2.5 yıldır sürdüren Güzeltırpan, tekneyle ilgili şu bilgileri verdi:

Bu bir Kavalier 800. 8,5 metre boyunda, 2,5 metre eninde yelkenli bir tekne. Dıştan takma motorla tahrik olacak. Şu anda daha gövdesinin hazırlanması programındayım. Kontrplak kaplama işi bittikten sonra elyafla kaplanacak. Ters çevrilecek, içinde çalışmaya başlayacağız. Daha sonra da güverte donanımı, direkleri, boyası, macunu yapılacak. Teknenin içinde yatak odası, duş-tuvalet, gardırop, salon, mutfak, havuzluk ve onun altında da iki yatak olacak.

Tekne planlarını bodrum katında kuran azimli hayalperest, teknesiyle gelecek yaz denize açılmayı hedefliyor. Tekneyi görenlerin verdiği tepkilerle ilgili olarak ise şunları belirtti:

Gelip geçenler, ‘Amca sen burada ne yapıyorsun?’ diye sordu. Apartmanın önünden gelip geçenler şaşırıyor. Herkes kolaylıklar diliyor. Gürültü olmasına rağmen komşularım ‘Sen devam et, boşver bizi.’ diyor. Zaten günde birkaç saat çalışıyorum. Bu yaşta zor ama çalışabildiğim kadar çalışıyorum.

Paylaş
Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın