/Aydın’da 2000 Yıllık 6 Adet Heykel Bulundu

Aydın’da 2000 Yıllık 6 Adet Heykel Bulundu

Aydın’ın Germencik ilçesindeki Magnesia Antik Kenti kazılarında, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu tespit edilen 6 adet heykel bulundu.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, Germencik Kaymakam Vekili Fırat Çelik ve Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın da aralarında bulunduğu bir heyet, Ortaklar Mahallesi’nde 34 yıldır kazı çalışması yapılan Magnesia Antik Kenti’ni ziyaret etti. Heyet, Kazı Başkanı Prof. Dr. Orhan Bingöl’den yapılan kazılar hakkında bilgiler aldı. Önce kazı yapılan alanı gezen Köşger’e, Prof. Dr. Bingöl çalışmaları anlattı. Bingöl, 27 Temmuz’da bir odada, yaklaşık 2 bin yıllık olduğu değerlendirilen 6 heykel bulunduğunu söyledi.

Aydın’daki tarihi kentlerle ilgili bilgi veren Vali Köşger şunları söyledi:

Aydın’da 22 antik kentimiz vardır. Bunlar çok önemli şehirler. Aydın’daki antik kentlerden Afrodisias için ‘Afrodisias Yılı’ ilan ettik. Dünya mirası listesine girdi. Bugün ise Magnesia’dayız. Burada bölgenin en büyük tapınaklarından birisi var. Buradaki kazılarda, 6 heykel sadece bir odada bulundu. Yandaki odada yine heykeller olduğu değerlendiriliyor. Magnesia’ya, Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) 2 milyon 600 bin TL kaynak sağladık. Şu ana kadar burada yapılan kazılarda, 50’ye yakın heykel çıktı. Magnesia Müzesi açmayı hedefliyoruz. Bunu gerçekleştirdiğimizde, önemli bir çekim merkezi daha oluşturmuş olacağız

Paylaş