123 Aileyi Barıştıran Hamo Ağa’ya “Barış Elçisi” Plaketi

 123 Aileyi Barıştıran Hamo Ağa’ya “Barış Elçisi” Plaketi
Okunuyor 123 Aileyi Barıştıran Hamo Ağa’ya “Barış Elçisi” Plaketi

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 4 eşi, 56 çocuğu ve 300’den fazla torunu olan Hamo Ağa lakaplı Mehmet Arslan, bölgede 123 aile arasındaki husumeti barışla sonlandırdı. Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi de, yaptığı çalışmalardan dolayı Hamo Ağa’ya, “Barış Elçisi” plaketi ve teşekkür belgesi verdi.

İHA’nın haberine göre, Aslan’ın ikamet ettiği Bismil ilçesine bağlı Işıklar Mahallesindeki evine gelen Sur Kaymakamı Çiftçi’ye, Sur İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Cem Taş, AK Parti Sur İlçe Başkanı Şükrü Unat, iş adamları Mücahit Can, Şükran Unat ve Hacı Veysi Akyıldız eşlik etti. Hamo Ağa, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Çiftçi ile beraberindekileri evin girişinde oğulları ile birlikte karşıladı.

Plaket ve teşekkür belgesi verilmesinin ardından konuşan Sur Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Abdullah Çiftçi, güzel bir vesile ile toplandıklarını söyledi. Kaymakam Çiftçi, “Kurban Bayramı arifesinde barışla anılan bir dinin mensupları olarak bir barış elçisine hakkını teslim etmek için bir aradayız. Hamo Ağa, diğer ismiyle Mehmet Arslan ağabeyimiz özellikle Sur bölgesinde geçtiğimiz bir yıl içerisinde oluşan ihtilaflarda, kan davalarında ve kavgalarda bir barış elçisi olarak bizlere çok yardımı dokundu. Sur bölgesinde 23 olayın kansız bir şekilde huzurla noktalanmasında bizlere çok katkısı oldu. Ben Mehmet Arslan ağabeyimize teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Paylaş